Laiks rīkoties, nevis stiept gumiju

 

Viens no būtiskākajiem jautājumiem, kas satrauc gandrīz visu Latviju, ir ar Eiropu salīdzinoši zemie iedzīvotāju ienākumi, kuru dēļ daudzi latvieši pamet valsti, kas situāciju, protams, neuzlabo. Savukārt atbildes uz jautājumu – ko darīt? – tiek sniegtas ļoti vispārīgas un izplūdušas. Vienlaikus nepavisam nav tā, ka situācija būtu bezcerīga – ir tikai nepieciešama vēlēšanās to mainīt, un skaidrs redzējums, kā tas darāms.

Veids, kā palielināt iedzīvotāju ienākumus, ir pakāpeniski (mans ieteikums – triju gadu laikā) samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli līdz tādam pašam līmenim, kāds ir uzņēmumu ienākumu nodoklis – 15%. Šāda lēmuma pieņemšana neuzliktu nekādu papildu slogu uzņēmējiem, vienlaikus ļaujot viņiem palielināt savu darbinieku atalgojumu. Tieši tāpat šāds lēmums ļautu bez jebkādām represīvām sekām legalizēt neoficiālās jeb tā dēvētās aplokšņu algas. Rezultātā iegūtu kā uzņēmēji, tā darba ņēmēji – uzņēmējam kaut vai tīri cilvēcīgi ir patīkamāk maksāt nevis nodokļus valstij, bet lielāku atalgojumu saviem darbiniekiem, savukārt cilvēkiem būtu iespējams palielināt savu ģimenes budžetu pilnībā likumīgā veidā.

Ja atceramies, tad savulaik lielas diskusijas izraisīja ienākuma nodokļa likmes pazemināšana uzņēmumiem. Uzņēmēji, protams, šo ieteikumu atbalstīja, taču dažādas raudzes skeptiķi apgalvoja, ka šādā veidā valsts zaudēšot miljoniem latu. Skeptiķiem nebija taisnība, jo pēc nodokļu likmes pazemināšanas ieņēmumi valsts budžetā jūtami palielinājās – maksāt nodokļus kļuva daudz izdevīgāk, nekā iepriekš. Tas pats attiecas arī uz iedzīvotāju ieņēmumu nodokli – ja nodokļu maksāšana kļūs izdevīga, ieņēmumi valsts budžetā tikai pieaugs, bet tas nozīmē daudz lielākas iespējas valstij parūpēties par tiem saviem pilsoņiem, kuriem šādas rūpes nepieciešamas – pensionāriem, invalīdiem utt.

Šis ierosinājums arī nav priekšvēlēšanu retorika, bet gan pilnībā sagatavots likumprojekts, kas šobrīd atrodas Saeimas Budžeta un finanšu komisijā. Ir arī vēl citi tikpat tālu nokļuvuši priekšlikumi, no kuriem ļoti daudziem pievilcīgs varētu būt ierosinājums ievērojami palielināt ar nodokli nepaliekamo minimumu par apgādājamiem, kas ļautu strādājošajiem vecākiem pelnīt vairāk, lai atvieglotu viņu atvašu uzturēšanu.

Diemžēl priekšvēlēšanu gaisotnē daudzas ļoti racionālas idejas tiek vērtētas nevis pēc nozīmīguma vai nepieciešamības, bet gan pēc tā, kuram politiskajam spēkam piederošs deputāts nācis klajā ar ierosinājumu. Šī iemesla dēļ valdošā koalīcija nesteidzas ar iesniegto priekšlikumu izskatīšanu Saeimas plenārsēdēs, bet veikli nolika to plauktā, nodēvējot par alternatīvo likumprojektu, lai tik nedod Dievs, ka tieši opozīcijas deputātu iesniegtie likumprojekti gūtu Saeimas vairākuma atbalstu. Tagad Saeimas Budžeta un finanšu komisijā tiks velti tērēts laiks, lai kaut ko pētītu, analizētu un noskaidrotu, kamēr latvieši simtos un tūkstošos pamet Latviju, lai nopelnītu sev un savai ģimenei cilvēka cienīgu iztiku. Laiks rīkoties, nevis pētīt!

 

Ainars Latkovskis

 

eXTReMe Tracker

PULS.LV Professional statistical system