Zālītes dekriminalizācijas iecerei Saeimā maz izredžu

26.03.2015., Diena.lv

 
Ticami, ka Saeimā idejai par marihuānas dekriminalizāciju, par ko portālā Manabalss.lv savākti vairāk nekā 10 000 parakstu, nebūs atbalsta, kaut gan par šo tēmu gaidāmas sarunas gan ar mediķiem, gan iekšlietu resoru pārstāvjiem, liecina portāla Diena.lv veiktā Saeimas frakciju pārstāvju aptauja.
Portālā Manabalss.lv par marihuānas dekriminalizāciju parakstījušies vairāk nekā 10 000 cilvēku, līdz ar to šo iniciatīvu var iesniegt skatīšanai parlamentā, kas, visticamāk, notiks drīzumā. Idejas autors Āris Ābele ir aicinājis atcelt sodu par neliela daudzuma marihuānas audzēšanu, glabāšanu, nēsāšanu un smēķēšanu, kas paredzēta paša vajadzībām, jo, pēc viņa domām, šāda kārtība likumsargājošajām iestādēm ļautu nodarboties ar tiešām smagiem nodarījumiem.
Kad savāktie 10 000 paraksti tiks iesniegti Saeimā, par to tālāku virzību būs jālemj Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai. Tās vadītājs Vitālijs Orlovs (Saskaņa) portālam Diena.lv stāstīja, ka vispirms šos parakstus būs jāpārbauda Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP), jo var gadīties, ka parakstījušies arī nepilsoņi, kuru paraksti netiek pieskaitīti. Taču, ja visi vairāk nekā 10 000 parakstu būs derīgi, komisijā notiks diskusijas atbilstoši procedūrai - tiks aicināti mediķu, iekšlietu nozares un nevalstiskā sektora pārstāvji.
Orlovs atzina, ka ideja par marihuānas dekriminalizācija ir "jūtīga iniciatīva" un, iespējams, ka pēc diskusijas Saeimas deputāti komisijā nolems, ka šī tēma tālākai vērtēšanai Saeimā nav nododama.
Deputāts arī, ņemot vērā, ka parakstīties par kādu iniciatīvu portālāManabalss.lv var no 16 gadu vecuma, lūgšot noskaidrot, cik daudz par zālītes legalizēšanu parakstījušies nav pilngadīgi, līdz ar to "atbalsta lietu, ko nemaz nevarētu darīt".
Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Ainars Latkovskis (Vienotība) paužot, ka marihuānas legalizācija Latvijā nebūtu atbalstāma, izteica minējumu, ka arī tajos ASV štatos, kur pēdējo gadu laikā marihuānas realizācija ir atļauta, pēc kāda laika, kad tās lietošana "kļūs masveidīga" un tiks izvērtētas šī lēmuma sekas, zālītes lietošanu atkal varētu iekļaut sodāmu darbību sarakstā. Vienlaikus Latkovskis atzina, ka 10 000 parakstu ir gana liels skaits, lai to neignorētu un Saeimā notiktu diskusijas par šo tēmu.
Saeimas Juridiskās komisijas vadītājs Gaidis Bērziņš (NA) atzina, ka viņa pārstāvētajā frakcijā "vairums deputātu" ir noskaņoti negatīvi par zālītes demriminalizāciju vai legalizēšanu un arī viņš pats kā deputāts šo ieceri neatbalsta. NA frakcijā izteikta ideja aicināt par šo tēmu diskutēt Jauniešu Saeimas dalībniekiem. Šis viedoklis līdz ar mediķu spriedumu ļautu gūt ieskatu par jauniešu redzējumu šajā jautājumā, teica deputāts.
Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakcijas deputāts Raimonds Bergmanis, paužot personīgo viedokli, atzina, ka no iniciatīvas autoriem gribētu uzzināt, kāpēc paraksti par marihuānas dekriminalizāciju vākti tieši pašlaik.
"Es gribētu zināt, kāpēc tas darīts un vai ir kādi apsvērumi, kas liek par to runāt tieši pašlaik," teica Bergmanis. Viņaprāt, par šo tēmu nepieciešamas izsvērtas un plašas debates.
Bergmanis arī piebilda, ka, kopš darbojas Saeimas Iekšlietu, aizsardzības un korupcijas novēršanas komisijā, par zālītes legalizēšanu nav runāts.
Arī No sirds Latvijai (NSL) frakcijas vadītāja vietnieks Gunārs Kūtris un Latvijas Reģionu apvienības pārstāve Inga Vanaga atzina, ka, lai arī frakcijās par šo tēmu nav diskutēts, visticamāk, atbalsts marihuānas legalizācijai nav gaidāms. Frakcijas savu viedokli definēs, kad šī tēma nonāks iesniegumu komisijas darba kārtībā, un diskusijās mēģinās sadzirdēt to, "kas varētu būt pozitīvais" līdz ar zālītes legalizāciju. Kūtris gan atzina, ka kolēģi iepriekš par šo vieglo narkotiku legalizēšanas tēmu ir "cilvēcīgi pasmaidījuši".
Iekšlietu ministrija (IeM) jau iepriekš paziņojumā uzsvērusi - kamēr marihuāna netiks svītrota no starptautiski kontrolēto narkotiskās vielas saturošo augu sarakstiem, diskusijas par marihuānas legalizāciju, tai skaitā, piemēram, tās audzēšanas dekriminalizāciju, Latvijā ir neauglīgas. Kategoriski pret ir Veselības ministrija, jo nav pieļaujams, ka vielas, kas ir pierādītas kā nopietni kaitējošas gan fiziskajai, gan garīgajai veselībai, ir brīvi pieejamas sabiedrībai.

 

 

create counter