Nobalsojiet par godīgu valsti!

 

7. jūlijā notiks atjaunotās Latvijas vēsturē ceturtais referendums – šoreiz par valdības un Saeimas veikto grozījumu valsts drošības likumdošanā atcelšanu. Pēc tam, kad šie grozījumi lielā steigā tika pieņemti, Valsts prezidente nolēma tos neizsludināt, bet gan izmantot Satversmes 72. pantā noteiktās tiesības un rīkot tautas nobalsošanu par grozījumu atcelšanu. Arī es personiski aicinu visus 7. jūlijā doties uz vēlēšanu iecirkņiem, lai nobalsotu par strīdīgo izmaiņu likumdošanā atcelšanu un paskaidrošu, kādēļ būtu nepieciešams tā rīkoties.

Grozījumu būtība ir vienkārša – to pieņemšanas gadījumā paplašinātos tādu cilvēku loks, kam ir pieejama informāciju par drošības struktūru darbu, tātad ievērojami pieaugtu ieinteresēto personu iespējas caur „saviem” cilvēkiem uzzināt, kādas pret viņiem vērstas darbības plāno drošības struktūras un attiecīgi reaģēt. Grozījumi tāpat rada draudus nacionālajai drošībai, jo tika pieņemti tādā steigā, ka pieņēmēji aizmirsa par to iedomāties - kas gan ir nacionālā drošība, salīdzinot ar dažu partiju darboņu personiskajām interesēm?!

Jāpiebilst, ka grozījumu pieņemšanu bija iespējams tieši saistīt gan ar Ventspils mēra Aivara Lemberga arestu, gan ar aizvien pieaugošo viedokli, ka Lembergs nepavisam nebūs vienīgais, kuram nāksies sēsties uz apsūdzēto sola.

Tagad strīdīgie grozījumi it kā ir atcelti, un daudziem var rasties jautājums – vai šī iemesla dēļ vajadzīgs piedalīties referendumā? Savā ziņā referendums, protams, ir relatīva neuzticības izteikšana A. Kalvīša valdībai, taču man kā bijušajam Saeimas Korupcijas, kontrabandas un organizētās noziedzības novēršanas un apkarošanas uzraudzības komisijas priekšsēdētājam daudz svarīgāks šķiet cits aspekts. Atcelto grozījumu vietā pagaidām jauni nav pieņemti, ir vienīgi valdības solījums tādus pieņemt pēc rūpīgas visu viedokļu uzklausīšanas un izdiskutēšanas.

Nekur un neviens nav vēlētājiem solījis, ka jaunie grozījumi nebūs līdzīgi iepriekšējiem pēc satura, lai arī atšķirsies vārdiski. Taču gadījumā, ja vēlētāji referendumā nobalsos par grozījumu atcelšanu, bez vēl viena referenduma vairāk nebūs iespējams pieņemt arī saturiski līdzīgus grozījumus, kas savukārt nozīmē – drošības struktūras varēs mierīgi turpināt darbu un neraizēties par informācijas nokļūšanu nevēlamās rokās. Manuprāt, ir nesalīdzināmi labāk, ja mēs saņemtu šādas garantijas, nevis paļautos uz valdības solījumiem, kuri, kā liecina pieredze, bieži mēdz mainīties.

Ja piekrītat šim viedoklim, tad atcerieties, ka par referenduma sarīkošanu, lai atceltu strīdīgos valsts drošības likumu grozījumus parakstījās ap 212 000 vēlētāju. Lai referendums būtu uzskatāms par notikušu, nepieciešams, lai tajā piedalītos vismaz 450 000 vēlētāju, tādēļ es aicinu visus, kuriem rūp mūsu valsts nākotne, 7. jūlijā paņemt līdzi pases un atrast brītiņu, lai iegrieztos vēlēšanu iecirknī un nobalsotu par grozījumu atcelšanu.

 

Ainars Latkovskis

 

eXTReMe Tracker

PULS.LV Professional statistical system