Priekšnoteikumi valdības izveidei

 

(26.11.2007.) Viens no Latvijas pēdējo dienu aktuālākajiem iekšpolitiskajiem jautājumiem skan – vai opozīcijas partija Jaunais laiks ir gatava sadarboties ar valdošās koalīcijas partijām, veidojot jaunu valdību? Kā JL biedrs kopš pašiem partijas dibināšanas pirmsākumiem centīšos paskaidrot partijas nostāju sarunās par jaunās valdības veidošanu.

JL ir gatavs pievienoties valdībai tikai gadījumā, ja esošās koalīcijas partijas (vai tās no partijām, kuras vēlās šo valdību veidot) būs gatavas pieņemt virkni prasību politikas kvalitātes uzlabošanai. Tā, pēc mūsu domām, tiesiskuma stiprināšanai jāpieņem Satversmes grozījumi, lai dotu Latvijas pilsoņiem tiesības ierosināt Saeimas atlaišanu, jo Satversmes grozījumi, kas noteiktu tautas tiesības ierosināt jaunas Saeimas vēlēšanas, ir viens no priekšnoteikumiem demokrātiskas un tiesiskas valsts funkcionēšanai. Tikai no Saeimas un valdības godprātīga darba ir atkarīga pašlaik Satversmē ierosinātās normas iespējama īstenošana. Tāpat likumā jānostiprina Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja neatkarība, jāatjauno Saeimas Pretkorupcijas komisija, lai turpmāk nepieļautu varas pārstāvju mēģinājumus politiski ietekmēt un izrēķināties ar sev neērtām tiesībsargājošām iestādēm un nodrošinātu šādu iestāžu neatkarību. Trešais priekšnoteikums ir valsts finansējums politiskajām partijām. Jautājums par politisko partiju (vai to priekšvēlēšanu kampaņu) finansēšanu no valsts budžeta ir aktuāls, jo kaut arī nepopulārs lēmums, tas nodrošinātu partiju lielāku neatkarību no oligarhiem un to finansējuma.

Savukārt ekonomiskās situācijas stabilizēšanai ir jāsabalansē valsts pamatbudžets – tas jāveido bez deficīta, jo pretējā gadījumā valsts tēriņi pārsniedz ieņēmumus, kas nozīmē, ka valstij līdzekļi tēriņiem ir jāaizņemas. Esošā valdība to nepieņemami dara no sociālā budžeta pārpalikuma - uz mazaizsargāto iedzīvotāju rēķina. Jāmazina arī nodokļu slogs darbaspēkam – jāpārceļ nodokļu nasta no algu nodokļiem uz patēriņa un nekustamo īpašumu nodokļiem – iedzīvotāju ienākuma nodokļa atlaižu revidēšana, greznu mājokļu aplikšana ar nodokli utt.

Ne mazāk svarīga ir inflācijas apkarošanas programmas īstenošana – jārealizē visi tajā iekļautie punkti, kam valdība līdz šim nav pievērsusi vērību, tostarp, veidot valsts pamatbudžetu bez deficīta, samazināt bāzes izdevumus par 1-3%, samazinot ministriju tēriņus, veicināt darba tirgus attīstību un produktivitāti, kontrolēt enerģijas cenas valstī, paaugstinot energoefektivitāti, veicinot profesionālu, efektīvu un vienveidīgu regulējamo pakalpojumu cenu izvērtēšanu un apstiprināšanu.

Bez tam jāstrādā pie Latvijas enerģētiskās neatkarības nodrošināšanas. Lai mazinātu enerģētisko atkarību no Krievijas, Latvijai ir jādara trīs darbi vienlaikus. Jādažādo enerģētikas avoti, mazinot gāzes atkarības īpatsvaru, jāstrādā pie enerģētikas sadales tīklu saslēgšanas ar pārējo Eiropu un jāmazina enerģētikas patēriņš, palielinot energoefektivitāti (piemēram, siltinot dzīvojamās mājas).

Trešā sfēra ir sociālā joma, kur jāpalielina pensijas un pabalsti, tam novirzot sociālā budžeta pārpalikuma līdzekļus. Valsts budžetu veido divas galvenās sastāvdaļas –pamatbudžets, kurā atspoguļoti visu ministriju un budžeta iestāžu tēriņi un sociālais budžets, no kura tiek maksātas pensijas un pabalsti. Šobrīd valsts pamatbudžets veidots ar 91 miljona latu deficītu, bet sociālais budžets ar 254 miljonu latu pārpalikumu. Šis pārpalikums ar uzviju kompensē valsts pamatbudžeta deficītu. Vienlaikus, veidojot simtiem miljonu lielu pārpalikumu sociālajā budžetā, valdība mākslīgi bloķē iespēju straujāk paaugstināt pensijas un sociālos pabalstus. Šie līdzekļi jāatvēl pabalstu un pensiju palielināšanai, nevis pamatbudžeta deficīta maskēšanai.

Tādi ir galvenie punkti, vienojoties par kuru izpildi, Jaunais laiks ir gatavs pievienoties valdošajai koalīcijai, paceļot politiskās ētikas latiņu daudz augstākā līmenī. Gadījumā ja esošās koalīcijas partijas, pretēji saviem apgalvojumiem par vēlmi mainīties un atgūt vēlētāju uzticību, turpinās rīkoties pēc līdzšinējās shēmas, nerēķinoties ar vēlētāju interesēm un pieņemot lēmumus šaurā ieinteresēto personu lokā, tad Jaunajam laikam šādā valdībā, protams, nebūs ko darīt. Mēs esam ieinteresēti atklātas un godīgas politikas veidošanā, nevis dažādu shēmotāju atbalstīšanā.

 

Ainars Latkovskis

 

eXTReMe Tracker

PULS.LV Professional statistical system