Latkovskis: Nodokļu maksātāju naudas izmantošana "ABLV Bank" situācijas stabilizēšanai nebūtu atbalstāma

19.02.2018., LETA

 
Nodokļu maksātāju naudas izmantošana "ABLV Bank" situācijas stabilizēšanai, ja šāda iespēja tiktu aktualizēta, nebūtu atbalstāma, šādu viedokli pauda Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas priekšsēdētājs, partijas "Vienotība" priekšsēdētāja vietnieks Ainars Latkovskis.
Politiķis uzskata, ka "ABLV Bank" veiktā pārsvarā nerezidentu no bijušajām PSRS republikām apkalpošana vērtējama kā riskants bizness. Latkovskis sacīja, ka nodokļu maksātājiem nav jāatbild nedz par biznesa risku, nedz par kādu iespējamu noziedzīgu rīcību. "Vienotības" priekšsēdētāja vietnieks akcentēja, ka par izveidojušos situāciju ir atbildīga banka un tās īpašnieki.
Komisijas priekšsēdētājs pirmdien vērsīsies ar vēstuli Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB), lūdzot informēt par rezultātiem pēc tam, kas būs noslēgusies saistībā ar "ABLV Bank" sāktā pārbaude. KNAB sācis pārbaudi par ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla ("FinCEN") paziņojumā minēto informāciju, ka Latvijas "ABLV Bank" vadība līdz 2017.gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā. Latkovskis nekomentēja Latvijas Bankas piešķirto aizdevumu "ABLV Bank", ņemot vērā, ka Latvijas Banka savā darbībā ir neatkarīga institūcija.
Kā ziņots, Latvijas Banka piešķīrusi "ABLV Bank" aizdevumu 97,5 miljonu eiro apmērā pret vērtspapīru ķīlu, informē Latvijas Banka. Nauda bankai pagaidām vēl nav pārskaitīta. "Ņemot vērā bankas "ABLV Bank" lūgumu un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) atbalstošo viedokli, Latvijas Bankas padome ir pieņēmusi lēmumu par aizdevuma piešķiršanu "ABLV Bank" 97,5 miljonu eiro apmērā pret drošu, augsti likvīdu vērtspapīru ķīlu. Šajā finanšu tirgus darījumā nekādā veidā netiek izmantoti valsts budžeta līdzekļi. Īpaši jāuzsver, ka vērtspapīru ķīlas vērtība būtiski pārsniedz aizdevuma apmēru," skaidroja Latvijas Bankā.
Tāpat ziņots, ka FKTK, izpildot Eiropas Centrālās bankas (ECB) instrukciju, sestdien ārkārtas sēdē nolēma "ABLV Bank" uz laiku noteikt maksājumu ierobežojumus, liedzot veikt debeta operācijas klientu kontos jebkurā valūtā. ECB norāda, ka šāds lēmums nepieciešams, lai dotu "ABLV Bank" pietiekamu laiku pasākumu veikšanai, kas stabilizētu esošo situāciju. Ierobežojumi "ABLV Bank" ir stājušies spēkā no pirmdienas, un tie būs spēkā līdz nākamajam FKTK lēmumam.
ASV "FinCEN" plāno noteikt sankcijas "ABLV Bank" par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā.
"FinCEN" publiskotajā ziņojumā arī teikts, ka "ABLV Bank" vadība līdz 2017. gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām.
Savukārt "ABLV Bank" pārstāvji iepriekš norādīja, ka sagatavotais ziņojums ir departamenta priekšlikums, par kuru 60 dienu laikā var iesniegt rakstiskus iebildumus. Banka šobrīd izskata iespējas, lai "FinCEN" pārskatītu savus priekšlikumus. "Banka pieliks visas pūles, lai atspēkotu izteiktos apgalvojumus," uzsvēra bankā. Tāpat bankas pārstāvji apgalvoja, ka "ABLV Bank" un tās darbinieki nekad nav devuši kukuļus amatpersonām, tādēļ "FinCEN" paziņojumā paustais bankai ir pilnīgi nepieņemams.
Pēc aktīvu apmēra "ABLV Bank" 2017.gada septembra beigās bija trešā lielākā banka Latvijā. Bankas lielākajiem akcionāriem - Oļegam Fiļam, Ernestam Bernim un Nikai Bernei - uz tiešas un netiešas līdzdalības pamata pieder 87,03% no bankas pamatkapitāla. "ABLV Bank" obligācijas kotē biržas "Nasdaq Riga" parāda vērtspapīru sarakstā. "ABLV Bank" atrodas tiešā ECB uzraudzībā.

 

 

create counter