Latkovskis: Latvijai valsts aizsardzībai ir jāatvēl vairāk nekā 2% no IKP

12.07.2018., LETA

 
Latvijai valsts aizsardzībai ir jāatvēl vairāk nekā 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP), aģentūrai LETA teica Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis (V).
NATO blokā ir vairākas valstis, tostarp, Latvija kas aizsardzībai atvēl 2% no IKP, norādīja deputāts. Viņaprāt, ASV prezidenta Donalda Trampa paziņojums, ka dalībvalstīm aizsardzības izdevumi jāpalielina līdz 4% no IKP, acīmredzot, saistīts ar to, ka pati ASV atvēl lielus līdzekļus aizsardzībai. "Es gan negribētu spriedelēt, cik daudz katrai dalībvalstij jāatlicina, jo tomēr katrai valstij ir atšķirīgs IKP un turīgām valstīm 2% no IKP ir milzīga summa," uzsvēra Latkovskis.
Attiecībā uz Latviju, komisijas vadītājs uzskata, ka valsts neatkarības stiprināšanai ir nepieciešams palielināt aizsardzības izdevumus un Latvija nevar apstāties pie 2% no IKP. Latvijas kaujasspēju stiprināšana un sabiedroto uzņemošās valsts spēju attīstīšana prasa papildus ieguldījumus. "Ja nepieciešamo ieguldījumu apmērs pārsniedz 2%, tad mums tie ir jāatvēl. Diez vai būtu jāatvēl 4% no IKP, taču es nepiekrītu tiem atsevišķiem politiķiem, kas uzskata, ka Latvijai jāapstājas pie 2%. Mums ir jābūt labi apbruņotai profesionālai armijai un Zemessardzei un, balstoties uz šo mērķi, ir jāveido budžets," piebilda deputāts.
Politiķis gan vērsa uzmanību, ka par valsts budžetu turpmāk lems jaunās Saeimas sasaukums. Saeimas vēlēšanas norisināsies šoruden.
Jau ziņots, ka NATO samitā Briselē Tramps pārējo dalībvalstu līderiem paziņojis, ka viņiem aizsardzības izdevumi jāpalielina līdz 4% no IKP, nevis līdz 2% no IKP, par ko bija panākta vienošanās iepriekš. Tramps vēlas, lai sabiedrotie uzņemtos lielāku daļu no kopējā aizsardzības izdevumu sloga vai vismaz izpildītu jau šobrīd solīto.

 

 

create counter