Par iespēju jebkuram pašvaldību vēlēšanās balsot pa pastu varētu turpināt spriest pirms 2025.gada vēlēšanām

09.12.2020., LETA

 
Diskusiju par iespēju pašvaldību vēlēšanās jebkuram iedzīvotājam nobalsot pa pastu varētu turpināt pirms 2025. gada vietvaru vēlēšanām, secināms no trešdien Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēdē paustā.
Deputāti trešdien pirms trešā lasījuma skatīja grozījumus Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā, ar kuriem iecerēts dot iespēju pašvaldību vēlēšanās pa pastu balsot vēlētājiem, kuri atrodas ārvalstīs. Taču uz sēdi parlamentārietis Ainars Latkovskis (JV) bija iesniedzis priekšlikumu šādu iespēju nodrošināt arī Latvijas teritorijā esošajiem pilsoņiem, kas dažādu iemeslu dēļ nevar nobalsot savā pašvaldībā.
Tieslietu ministrijas pārstāve Iveta Brīnuma norādīja, ka šāda ideja ir vērtēta arī iepriekš, taču tā paredz būtisku darba apjoma palielināšanos. "Domāju, kas tas ir kritiski vērtējams priekšlikums vismaz no resursu pieejamības," pauda Brīnuma.
Arī Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa neatbalstīja priekšlikumu, jo līdz pašvaldību vēlēšanām 2021.gadā nebūšot iespējams droši organizēt vēlēšanas pa pastu, jo tam nepieciešami sarežģītāki un dārgāki risinājumi. Pēc viņas paustā, šāds risinājums būtu sasteigts un apdraud vēlēšanu norisi, neizslēdzot arī balsu pirkšanas risku.
CVK viedokli atbalstīja arī Saeimas deputāts Viktors Valainis (ZZS), kurš arī norādīja, ka nevienas vēlēšanas Latvijā nav notikušas bez mazākiem vai lielākiem skandāliem. Tāpēc vēlēšanas pa pastu varētu organizēt 2025.gada pašvaldību vēlēšanās, jo rīkot tās jau nākamgad "būs pārāk liels izaicinājums CVK".
Viņam piekrita arī bijušais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP), atzīstot, ka jautājums ir diskutējams, taču tikai, gatavojoties 2025.gada vēlēšanām.
Lai arī vairāki deputāti pauda, ka vēlēšanas pa pastu valsts teritorijā nozīmētu vienlīdzīgu attieksmi pret ārzemēs un Latvijā esošiem pilsoņiem, Latkovska priekšlikums neguva atbalstu. Taču citus grozījumus likumā virzīšanai uz Saeimas sēdi komisija atbalstīja.
Jau ziņots, ka pašvaldību vēlēšanas paredzētas 2021.gada 5.jūnijā. Balsošanai pa pastu būs jāpiesakās, sākot no 70 dienas pirms vēlēšanu dienas, bet ne vēlāk kā 42 dienas pirms vēlēšanu dienas.
Grozījumu anotācijā skaidrots, ka plānotais regulējums nepaplašinās vēlētāju loku, bet paredz tehniskas iespējas piedalīties pašvaldību vēlēšanās, esot arī ārpus Latvijas.
Likumprojekta mērķis ir veicināt balsstiesīgo Latvijas pilsoņu dalību pašvaldību vēlēšanās, atbalstīt diasporas pilsonisko un politisko līdzdalību un iesaistīt pēc iespējas vairāk diasporas pārstāvju pašvaldību norisēs, tādējādi saglabājot saikni ar Latviju un latvisko identitāti. Ir būtiski parādīt, ka ne tikai diasporai ir svarīga Latvija, bet arī Latvijai svarīga ir tās diaspora, skaidrots grozījumu anotācijā.
Atbilstoši normatīvajam regulējumam, tiesības vēlēt ir personai, kura vēlēšanu dienā sasniegusi 18 gadu vecumu, ir reģistrēta vēlētāju reģistrā un vismaz 90 dienas pirms vēlēšanu dienas ir reģistrēta dzīvesvietā attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā, vai personai, kurai attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā pieder likumā noteiktajā kārtībā reģistrēts nekustamais īpašums.
Likumprojekts paredz, ka vēlētājs pieteikumu balsošanai pa pastu varēs iesniegt vairākos veidos, proti, izmantojot Valsts pārvaldes pakalpojumu portālu "www.latvija.lv" vai Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes oficiālo tīmekļvietni "www.pmlp.gov.lv", tāpat vēlētāji varēs pieteikties, izmantojot CVK oficiālo elektronisko adresi, vai vēršoties Latvijas diplomātiskajās vai konsulārajās pārstāvniecībās, ierodoties personiski vai nosūtot pieteikumu pa pastu. Tāpat iesniegt pieteikumu varēs kā elektronisko dokumentu, parakstot to ar Elektronisko dokumentu likumam atbilstošu elektronisko parakstu.
Paredzēts, ka CVK izskatīs visus pieteikumus, ko tā ir saņēmusi balsošanai pa pastu vismaz 30 dienas pirms vēlēšanu dienas. Savukārt ne vēlāk kā 20 dienas pirms vēlēšanu dienas CVK vēlētājiem uz elektroniskā pasta adresi nosūtīs tīmekļvietnes adresi, kurā būs pieejami balsošanas materiāli.
Balsošanas materiāli iekļaus visu pieteikto kandidātu sarakstu vēlēšanu zīmes un informāciju par kārtību, kādā izdarāma balsošana. Pie balsošanas materiāliem būs pievienota arī informācija par kārtas numuru, ar kādu vēlētājs reģistrēts vēlētāju sarakstā, kā arī norāde par attiecīgo pašvaldības vēlēšanu komisiju, kurai balsošanas materiāli nosūtāmi. Visi balsošanas materiāli, kādi tiks nosūtīti vēlētājam, būs noteikti CVK instrukcijā.
Vēlētājam pašam būs pienākums izdrukāt balsošanas materiālus. Vēlētājam vēlēšanu zīme būs jāievieto aploksnē, kura kopā ar apliecinājumu jāievieto vēl vienā aploksnē un jānosūta attiecīgajai republikas pilsētas vai novada vēlēšanu komisijai. Apliecinājums ir nepieciešams, lai pārliecinātos, ka vēlētājs personīgi ir nobalsojis un tādējādi izdarījis savu izvēli. Izdevumus par balsošanas materiālu izdrukāšanu un balsojuma nosūtīšanu segs vēlētājs.
Anotācijā skaidrots, ka pa pastu saņemto balsu skaitīšanu veiks republikas pilsētas vai novada vēlēšanu komisija vai šim nolūkam speciāli izveidota pasta balsošanas iecirkņa komisija. 

 

 

create counter