Par un ap Satversmi

 

(25.11.2008.) Pēdējās nedēļās, arvien aktīvāk masu medijos tiek atspoguļota diskusija par tautas tiesībām atlaist Saeimu. Diemžēl atspoguļojot sabiedrībai nozīmīgos Satversmes grozījumus žurnālisti nereti aprobežojos ar politiķu ķīviņu un dažādu spārnotu izteicienu parādi īpaši neiedziļinoties grozījumu būtība.

Šobrīd pat TP un LPP vairs neiebilst pret tautas tiesībām atlaist Saeimu, piemirsti gan ir šo partiju politiķu paziņojumi, ka šādas tautas tiesības destabilizētu valsti un devalvētu latu. Ar ko tad atšķiras valdību veidojošo partiju piedāvājumi, no

partijas Jaunais laiks un pārējās opozīcijas piedāvājuma? Tautas partijas piedāvājums paredz, ka Saeima ir atlaista, ja šādā referendumā PAR Saeimas atlaišanu nobalso vismaz puse no balstiesīgājiem – tātad vismaz 750 tūkstoši (9. Saeimas vēlēšanās piedalījās vien 908 tūkstoši). Izvērtējot šo piedāvāto variantu vairāki Latvijas konstitucionālo tiesību eksperti, tostarp arī Egils Levits, ir atzinuši, ka šādi Satversmes grozījumi Saeimas atlaišanu padara faktiski neiespējamu.

Gan eksperti, gan valsts prezidenta izveidotā ekspertu komisija par daudz pārdomātāku variantu ir atzinuši partijas Jaunais laiks piedāvāto, ka Saeima ir atlaista, ja šādā referendumā PAR Saeimas atlaišanu nobalso vismaz viena puse no tiem kas piedalījās iepriekšējās Saeimas vēlēšanās. Respektīvi, ja rīt notiktu šāds referendums tad tajā lielākajai daļai vēlētāju būtu jānobalso PAR Saeimas atlaišanu un viņu skaits nevarētu būt mazāks par 455 tūkstošiem. Neaizmirsīsim arī to, ka, ja Saeimas atlaišanu šobrīd ierosinātu valsts prezidents, un referendumā piedalītos 3 vēlētāji, no kuriem divi nobalsotu PAR, bet pret būtu viens vēlētājs, tad 9. Saeima būtu atlaista.

Diemžēl valdošo partiju deputāti tā vietā, lai nopietni diskutētu par Satversmes grozījumiem, ignorē Saeimas Satversmes grozījumu izstrādes apakškomisijas sēdes (D.Turlais (LPP) un V.E.Bresis (ZZS) šķiet tā arī nevienu no tām neapmeklēja) un runā par kašķīgajiem opozīcijas deputātiem, kuri nespēj pieņemt „izcilos” koalīcijas priekšlikumus, kuru jau faktiski nav.

Neaizmirsīsim arī to, ka šovasar vairāk nekā 600 tūkstoši Latvijas vēlētāju izteicās PAR tautas tiesībām atlaist Saeimu, domāju, ka šie cilvēki vēlējās reālu mehānismu kā parādīt durvis sabiedrības uzticību zaudējušiem politiķiem nevis grozījumus, kas to padara faktiski neiespējamu.

 

Ainars Latkovskis

 

eXTReMe Tracker

PULS.LV Professional statistical system