Latkovskis: Tiesu priekšsēdētājiem jābūt neiecietīgiem pret noziegumiem tiesu sistēmā

10.08.2012., LETA

 
Rīgas apgabaltiesas (RAT) priekšsēdētājai Sandrai Strencei un citiem tiesu priekšsēdētājiem gan savos darbos, gan publiskajos paziņojumos ir jābūt neiecietīgiem pret noziegumiem tiesu sistēmā, lai tādējādi celtu tiesnešu reputāciju un prestižu, aģentūrai LETA sacīja Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis (V).
Ja tiesu vadītāji skaidri paziņotu, ka cilvēkiem, kuri veic noziedzīgas darbības, nav vietas tiesnešu vidū, tad tas palīdzētu celt tiesnešu reputāciju. Labu piemēru pirms vairākiem gadiem parādījis tā laika ģenerālprokurors Jānis Maizītis, kurš asi reaģēja uz gadījumu, kad kāds prokurors bija saistīts ar nelikumīgām darbībām, uzskata Saeimas komisijas priekšsēdētājs.
Nav nepieciešams veidot jaunu institūciju, bet tiesām ir jāizmanto jau pašlaik to rīcībā esošie resursi, lai vērstos pret negodīgiem kolēģiem, uzsvēra politiķis, tas ir jautājums par iekšējām pārbaudēm pašā sistēmā.
"Problēmas tieslietu sistēmā nevienam nav noslēpums un nevar teikt, ka minētais gadījums atklāj ko jaunu un pārsteidzošu," pauda Latkovskis, kurš norādīja, ka pie problēmu risināšanas ir "jāķeras klāt nekavējoties". Lai gan šie jautājumi vairāk ir Juridiskās komisijas kompetencē, Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija rudenī ar atbildīgo institūciju pārstāvjiem runās, kā cīnīties pret korupciju tiesās un valsts līdzekļu izkrāpšanas gadījumiem.
Deputāts norādīja, ka pēdējais gadījums ar tiesnešiem liek jautāt, vai viņu pieņemtie lēmumi tiesā nav ietekmēti ar kādiem maksājumiem.
Viņš arī uzskata, ka šī situācija liecina par nepieciešamību stiprināt KNAB darbību, piešķirot tam vairāk resursu.
Kā ziņots, KNAB darbinieki 7.augustā aizdomās par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā saistībā ar fiktīvu tiesu darbinieku nodarbināšanu un viņu kontos ieskaitīto finanšu līdzekļu izmantošanu aizturēja tiesnesi Ziedoni Strazdu.
Kriminālprocess kopumā sākts pret diviem tiesnešiem. Pirmstiesas izmeklēšanā noskaidrots, ka tiesā daudzu gadu garumā fiktīvi nodarbinātas vairākas personas, kuras faktiski tiesā nav strādājušas un kurām aprēķināto atalgojumu, iespējams, piesavinājies tiesas priekšsēdētājs.
Otra tiesu sistēmas amatpersona, kas iesaistīta KNAB sāktajā kriminālprocesā, ir Rīgas apgabaltiesas (RAT) Civillietu tiesas kolēģijas tiesnese Skaidrīte Buivide, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija. Buividei ir piemērots drošības līdzeklis, un tas nav saistīts ar brīvības atņemšanu. Buivide pēc liecību sniegšanas KNAB ir saslimusi, un viņai izsniegta darba nespējas lapa.

 

 

create counter