Latkovskis: Baltkrievijas kontrabandas cigaretes smēķējošie Latvijas iedzīvotāji atbalsta Lukašenko režīmu

29.05.2013., LETA

 
Latvijas iedzīvotāji, kuri iegādājas no Baltkrievijas kontrabandas ceļā ievestās cigaretes, šādi atbalsta Aleksandra Lukašenko režīmu, uzskata Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Ainars Latkovskis (V).
Latvijas Radio Latkovskis pastāstīja, ka no šī gada 1. janvāra Krievija ir palielinājusi akcīzi cigaretēm, līdz ar to Baltkrievija kļuvusi par ļoti izdevīgu izcelsmes valsti kontrabandas cigaretēm uz Latviju.
"Cigaretes tiek pirktas ar akcīzes marku, tātad viņu (Baltkrievijas) budžetā ienāk nauda. Pēc tam šīs cigaretes tiek sapakotas un nelegāli pārvestas uz Latviju. Robežsargi uz zaļās robežas dara ko var, bet tas ir diezgan masveidīgi. Ja agrāk sadarbība ar Baltkrieviju kontrabandas apkarošanā bija labāka, tad šobrīd izskatās burtiski, ka no oficiālās augšas ir dots rīkojums pievērt acis uz šo. Kas vainas Baķkam - trūkst naudas," izteicās deputāts.
Latkovska vadītā komisija pirms trīs mēnešiem aicināja attiecīgo Baltkrievijas parlamenta komisiju uz sadarbību kontrabandas apkarošanai. Trīs mēnešu laikā atbilde netika saņemta, taču tad Latkovska vadītās komisijas loceklim bija tikšanās ar Baltkrievijas vēstnieku un "dabūjām atbildi, ka viņi izrāda interesi". "Mums gribētos, lai baltkrievi no savas puses arī pildītu pienākumu, jo citādi mums vieniem cīņa ir grūtāka. Agrāk viņi sniedza informāciju vairāk un plus viņi paši aizturēja, kas mums palīdzēja. Šoreiz ir burtiski tā, ka viņi [kontrabandisti] iet cauri [robežai]," teica deputāts.
Latkovskis vērsa uzmanību uz nepieciešamību apturēt kontrabandas organizētājus un izsekot nozieguma ķēdi visā tās garumā. Bieži vien Latvijas tiesībsargājošās iestādes, lai parādītu darba rezultātus, aiztur tikai kravu un pēc tam palielās presē. Tā rezultātā ciet tiek paņemts vien kravas šoferis, taču nav tikts līdz organizētajām grupām. Latkovskis gan saprot, ka organizētāju apturēšanā nepieciešami kvalificēti speciālisti, kuru nav daudz, turklāt kontrabandas apkarošanā ne mazāk svarīga lieta ir korupcijas novēršana pašu apkarotāju vidū.
Valsts ieņēmumu dienesta Muitas kriminālpārvaldes priekšnieks Edijs Ceipe piekrita, ka labu operatīvo darbinieki Latvijā nav daudz, turklāt pagaidām nav atsevišķas mācību iestādes, kurās sagatavotu šādus speciālistus.
Ceipe neslēpa, ka agrāk bijusi ierasta prakse palielīties ar izņemtajiem kontrabandas daudzumiem, taču šobrīd prioritāte esot organizētāju aizturēšana. "Tur tik raiti neiet, jo organizators dzīvo ārzemēs, ražotne ir citā valstī, pie mums - tikai realizētāji. Lai iegūtu pierādījumus pret līderiem, ir jāiegulda milzīgs darbs," uzsvēra Ceipe. Ceipe pastāstīja, ka 2010.gadā nelegālo cigarešu īpatsvars Latvijā bija 44%, bet pagājušā gada pētījumi liecina, ka tas esot samazinājies līdz 31%. Pēc Ceipes stāstītā, nelegālais degvielas tirgus Latvijā pašlaik nepalielinās un varētu svārstīties 10% līdz 20% apmērā no kopējā patēriņa. Lielākās raizes likumsargiem sagādājot no komerctransporta nolietā degviela, kas ieviesta no trešajām valstīm un netiek izmantota transportlīdzekļa darbināšanai.
Jau ziņots, ka Finanšu ministrijas sniegtā informācija liecina, ka pērn lielāko cigarešu nelikumīgā tirgus daļu veidoja Krievijas un Baltkrievijas mazumtirdzniecības tīklos legāli iegādātās un kontrabandas ceļā valstī ievestās cigaretes. Sākot ar otro pusgadu, palielinājies tieši no Baltkrievijas nelikumīgi ievesto cigarešu īpatsvars.

 

 

create counter