Latkovskis: Atbalsts Krievijas karaspēka ievešanai Ukrainā skaidrojams ar ietekmēšanos no Krievijas propagandas

11.03.2014., LETA

 
Daļas Latvijas sabiedrības atbalsts Krievijas karaspēka ievešanai Ukrainā skaidrojams ar ietekmēšanos no Krievijas propagandas, kas sniedz izkropļotu informāciju par notiekošo, veidojot daļā cilvēku attiecīgo viedokli, sacīja Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis (V).
Trešdaļa Latvijas iedzīvotāju saskata pamatu Krievijas karaspēka ievešanai Ukrainā, bet starp cittautiešiem šādas rīcības atbalstītāju īpatsvars ir vēl uz pusi lielāks, liecina pētījumu kompānijas GfK sadarbībā ar ziņu aģentūru LETA veiktā sabiedriskās domas aptauja.
Latkovskis norāda, ka šī situācija ir satraucoša, jo propaganda, ar kuru Krievijas mediji skalo smadzenes saviem izdzīvotājiem, tiek arī daļai Latvijas cilvēku. Tajā pašā laikā ir daļa cittautiešu ar latviešu valodas un citu valodu zināšanām, kuri izmanto arī citus plašsaziņas līdzekļus un nepiekrīt Krievijas propagandas viedoklim.
Vaicāts, vai aptaujā minētā trešdaļa cilvēku varētu atbalstīt arī iespējamu Krievijas karaspēka ienākšanu Latvijā, komisijas priekšsēdētājs šādu militāru scenāriju nosauca par neiespējamu. Viņš akcentēja, ka tās ir spekulācijas, un politiķis nepieļauj iespēju, ka kāds varētu pārkāpt Latvijas robežas un nesaņemt pretestību. Nevienam nav tiesību pārkāpt mūsu robežu, un jāņem vērā, ka mēs un NATO dalībvalstis šādā gadījumā dos niknu pretsparu - Latvija tiks aizstāvēta, un šeit nenotiks Ukrainas scenārijs, pārliecināts politiķis.
Kā ziņots, aptaujā 16% no visiem respondentiem atbildējuši, ka pilnībā saskata, bet vēl 18% - ka daļēji saskata pamatu Krievijas karaspēka ievešanai un izvietošanai Krimā un potenciāli arī citos Austrumukrainas apgabalos. Lielākā daļa aptaujāto - 58% - pret šādu Krievijas rīcību bijuši noraidoši un uzsvēruši, ka neatbalsta šīs valsts karaspēka ievešanu Ukrainā, bet 8% respondentu nav bijis viedokļa šajā jautājumā.
Starp latviešiem pamatu Krievijas karaspēka ievešanai Ukrainā pilnībā saskatījuši 6% aptaujāto, daļēji - 11%, bet noraidoša attieksme bijusi 77% respondentu, savukārt no citu tautību pārstāvjiem Krievijas karaspēka ievešanu Ukrainā par pilnībā pamatotu uzskata 34% aptaujāto, 32% respondentu to uzskata par daļēji pamatotu, bet mazākā daļa - 24% - pamatu šādai rīcībai nesaskata.
Interneta aptaujā GfK šā gada marta sākumā visā Latvijā aptaujāja 1051 respondentu vecumā no 18 līdz 65 gadiem.
Jāatgādina, ka Krievija kopš februāra nogales faktiski okupējusi Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Smagi bruņoti Krievijas karavīri, tiesa gan, uniformās bez atšķirības zīmēm, bloķē visus Krimas stratēģiskos objektus, arī Ukrainas armijas daļas.
Krimas parlaments 6. martā pieņēma principiālu lēmumu par iekļaušanos Krievijas Federācijas sastāvā federācijas subjekta statusā un nolēma pārcelt uz 16.martu referendumu par Krimas statusu, kas sākotnēji bija plānots 25. maijā un tad pārcelts uz 30.martu.
Kijeva jebkādus Krimas mēģinājumus rīkot referendumu pasludinājusi par nelikumīgiem, taču tajā pašā laikā Krievijas Valsts domē iesniegts likumprojekts, kas paredz atvieglot kārtību, kādā valstij pievienojamas jaunas teritorijas.

 

 

create counter