Jauna Saeima, jaunas algas

25.11.2010., Latvijas Avīze

 
Saeimas Saimnieciskās komisijas deputāti vakar konceptuāli atbalstīja grozījumus deputātu atalgojuma aprēķināšanas metodikā.
Jaunais projekts paredz parlamentāriešu algas iekļaut vienotajā atalgojuma sistēmā un piesaistīt iepriekšējā gada tautsaimniecībā strādājošo vidējai darba samaksai valstī, piemērojot koeficientu 3. Tātad, ja pērn vidējā alga bija 471 lats, tad deputāts saņems 1413 latus pirms nodokļu nomaksas. Līdz šim deputātu alga bija piesaistīta tikai sabiedriskā sektorā strādājošo vidējai algai (kas ir nedaudz lielāka) ar koeficientu 3,2. Tomēr jāņem vērā, ka iepriekšējā Saeima taupības nolūkos noteikusi deputāta algas samazinājumi līdz 986 latiem "uz papīra". Vai šādu jostas savilkšanu praktizēs arī jaunais parlaments, rādīs laiks.
Toties jaunajā projektā paredzēts krietni samazināt piemaksas deputātiem par dalību komisijas sēdēs. Piemaksu par darbu komisijas sēdē plānots samazināt no 18 līdz 7 latiem, bet piemaksu par apakškomisijas apmeklējumu – no 10 līdz 3 latiem. Vairāki jauni deputāti, tostarp saimnieciskās komisijas priekšsēdētāja Ilze Viņķele ("Vienotība") neslēpa, ka bijusi pārsteigta, uzzinot par šādām piemaksām, jo komisijas sēžu apmeklēšana taču esot deputātu tiešais pienākums. Tomēr vecākie kolēģi parlamenta jaunpienācējus "apgaismojuši", ka bez šīm piemaksām, visticamāk, sāktos komisiju sēžu "bastošana". Bet iekļaut šīs piemaksas pamatalgā un sodīt deputātus par sēžu neapmeklēšanu komisiju priekšsēdētājiem būtu pārāk piņķerīga padarīšana.
Krietni "noīsinātas" arī kompensācijas. Turpmāk tautas kalpi vairs nesaņems tā sauktos reprezentācijas izdevumus – 135 latus mēnesī. Arī par transporta izdevumiem bez attaisnojošiem dokumentiem būs jāaizmirst. Kompensāciju par telpu īri (Ls 301) varēs saņemt tikai tie deputāti, kuri dzīvo tālāk par 60 km no Rīgas. Līdz šim to varēja saņemt visi Rīgā nedzīvojošie tautas kalpi. Deputāti, kuri dzīvo līdz 60 kilometru attālumā no Rīgas, varētu saņemt 42 latu transporta kompensāciju līdzšinējo 166 latu vietā. Tie, kas dzīvo 60 – 150 km attālumā – 80 Ls (līdz šim – Ls 258), bet tie, kuri dzīvo tālāk par 150 km – 146 latus (līdz šim – 347). Par visiem šiem izdevumiem būs jāuzrāda attaisnojošie dokumenti – īres līgumi, degvielas čeki u. tml. Gala vārds par šo projektu būs jāsaka pašiem deputātiem plenārsēdē vienlaikus ar nākamā gada valsts budžeta apstiprināšanu.
Deputāts Ainars Latkovskis ("Vienotība") dzīvo Siguldas pusē un katru dienu mēro 62 kilometrus no mājām uz savu darba vietu Saeimā. Viņaprāt, transporta kompensāciju samazināšana nav īsti korekta, jo Rīgā dzīvojošie deputāti tiek saudzēti uz reģionu pārstāvju rēķina. "Taisnīgāk būtu bijis šo pašu ietaupījumu panākt uz pamatalgas rēķina, jo tas vienādi ietekmētu visus parlamentāriešus. Kompensāciju samazināšana kārtējo reizi iegriezīs tiem lauciniekiem, kuri gribētu būt aktīvi un nodarboties ar politiku. Man arī tagad izdevīgāk būtu īrēt dzīvokli Rīgā, jo to man kompensētu. Bet es tomēr izvēlos dzīvot Siguldā ar savu ģimeni un tuvāk saviem vēlētājiem," teica Latkovskis.
Finanšu ministrijā jau iesniegts Saeimas budžeta projekts kopumā 12,41 miljona latu apmērā. Parlamenta Saimnieciskās komisijas priekšsēdētāja Ilze Viņķele prognozēja, ka pēc koriģēšanas tas varētu sarukt par aptuveni 10 procentiem.

   

 

create counter