Zemessargus aktīvāk iesaistīs bruņoto spēku uzdevumos

22.05.2014., BNS

 

Zemessargi turpmāk tiks aktīvāk iesaistīti Nacionālo bruņoto spēku (NBS) uzdevumos, šādus grozījumus ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma Saeima.
Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija priekšsēdētājs Ainars Latkovskis (Vienotība) iepriekš norādīja, ka Aizsardzības ministrijas (AM) priekšlikumi par zemessargu uzdevumu paplašināšanu sagatavoti, reaģējot uz Ukrainas krīzi.
Zemessardzes likums turpmāk paredzēs apmācību pagarināšanu līdz 90 dienām gadā, ja zemessargi piedalās instruktoru, vada komandieru vai aizsardzības ministra noteiktajos specializētajos kursos, izmaksājot kompensāciju un nodrošinot sociālās garantijas.
Apmācītus zemessargus varēs iesaistīt ilgāk par 30 dienām NBS komandiera vai aizsardzības ministra apstiprinātos kaujas nodrošinājuma vai atbalsta speciālistu amatos, piemēram, aviācijas bāzē. Tāpat ar zemessargu varēs noslēgt papildu līgumu uz noteiktu laiku, kas nebūs īsāks par gadu, ja NBS uzdevumu izpildei tas būs nepieciešams.
Savukārt zemessargiem ar atbilstošu sagatavotību un pieredzi būs iespēja pildīt prombūtnē esoša karavīra vai vakanta amata pienākumus NBS, tādējādi plašāk tiks izmantota bijušo profesionālā dienesta karavīru pieredze un zināšanas arī pēc viņu atvaļināšanas rezervē. NBS komandieris zemessargus varēs pārvietot arī uz bruņoto spēku regulāro spēku vienību valsts aizsardzības interesēs, ja viņiem būs amatam noteiktā izglītība un kvalifikācija.
Pašlaik likumā nav noteikts, kādos gadījumos zemessargu var atbrīvot no amata, kā arī nav noteikts, ka bez vēsts pazudušos, bojā gājušos vai mirušos zemessargus izslēdz no Zemessardzes. Tādēļ turpmāk Zemessardzes komandierim būs tiesības atstādināt no amata tos zemessargus, kuri bez attaisnojoša iemesla neierodas dienestā vai to atstājuši. Bet izslēgt no Zemessardzes rindām varēs arī gadījumā, ja zemessargs zaudējis Latvijas pilsonību un bez attaisnojoša iemesla vairāk nekā gadu nav apmeklējis organizētās apmācības vai arī nav piedalījies dienesta uzdevumu izpildē.
AM aprēķinājusi, ka Zemessardzes attīstīšanai nākamgad nepieciešami 888,8 tūkstoši eiro.

 

 

create counter